Help Us Grow
OpenGovernment Beta

Texas Legislature

Welcome to OpenGovernment, a free and non-partisan public resource for government transparency. We're a new version of OpenCongress.org for the Texas legislature.

Track bills, votes, and members of the TX Senate and House of Representatives. Follow the money trail and the issues you care about. Contact all of your elected officials. Click a category at left to get started, or find out who represents you below.


Texas Senate

56 Committees,
1 Joint Committee
0 Bills,
0 Key Votes

Legislators

35 Senators
(12 Democrats, 23 Republicans)
Each represents approx. 774,447 Texans and serves four-year terms with a two-term limit.

Texas House

93 Committees,
1 Joint Committee
0 Bills,
0 Key Votes

Legislators

159 Representatives
(62 Democrats, 97 Republicans)
Each represents approx. 165,215 Texans and serves four-year terms with a two-term limit.

Official Site (capitol.state.tx.us)

Texas Legislature


81st Legislature (Jan 13, 2009 - Dec 2010)
2009 State Population est. 24,782,302 (cit. Census.gov)

Next Election Nov. 2, 2010
Last Election Nov. 4, 2008

The 82nd Texas Legislature began on January 11th, 2011, and ends on May 30th, 2011. Last year, the vast majority of bills were introduced in March, followed by February and April.

Texas Legislature : Bills Introduced



More Links